Stiprais radio stāsts par mums, par Lūšu ģimeni Lielvārdes pusē

Kāpēc medus kristalizējas jeb "sacukurojas"?
Šķidrā medus pārvēršanos stingrā masā tautā dēvē par
“sacukurošanos”, taču tam nav nekāda sakara ar veikalā nopērkamo
cukuru vai, Dies’ pasarg, tā klātbūtni medū!
Bišu maize – dabīgie super-vitamīni vai pat vietējais "žeņšeņs"?

Kas ir bišu maize? Tie ir ziedputekšņi, kurus bites noglabā stropā un kas bišu saimei kalpo kā vienīgais olbaltumvielu avots tajā laikā, kad dabā nav pieejami ziedputekšņi. Ziedputekšņiem ievākšanas laikā tiek pievienoti fermenti, kas savukārt veicina ziedputekšņu rūgšanu, bagātinot masu ar ogļhidrātiem, D, E un K vitamīniem, kā arī padarot to par bitei un cilvēka organismam viegli izmantojamu produktu.
Čaklais 2020. gads
Darbos un aktivitātēs vasarā līdz ausīm iekšā, tāpēc blogā nesanāk ierakstīt tik bieži, kā gribētos. Te neliels ieskats visdažādākajos šī gada notikumos!
Propoliss – bišu līme un antibakteriāla viela

Propoliss ir bišu līme un antibakteriālā viela, ar ko bites
stropā aizdarina nevajadzīgas spraugas, pielīmē šūnas pie ligzdas
augšējās daļas, izklāj jaunās šūnas un pat iebalzamē nevēlamus
svešķermeņus, ko nespēj izdabūt no savas mītnes. Pārklājot visu
stropa iekšpusi ar propolisu, bites rada vienu no dabā
vissterilākajām telpām. Propoliss sastāv no lakstaugu un koku
sveķiem, vaska, ēteriskajām eļļām un ziedputekšņiem. Svaigs
propoliss ir sīrupam līdzīga lipīga viela, bet izžūstot kļūst
stingrs, aukstumā pat trausls.
Pop-up restorāns "Lūšu Dravā" – kāpēc ne?

Aizvadītajā nedēļā trīs dienu garumā “Lūšu Dravas” nelielā, saliedētā komanda piedalījās organizācijas “Zied Zeme” rīkotajā, ļoti interesantajā un noderīgajā nometnē mazajiem uzņēmumiem un mājražotājiem. Nometne tika rīkota projekta “Mājražošanas un amatniecības attīstība vietējā teritorijā” (Local Craft Up) ietvaros, un tās laikā klausītājiem vērtīgus padomus deva gan “Zied Zeme” pārstāvji, gan Pārtikas un veterinārā dienesta un Valsts ieņēmuma dienesta ierēdņi, gan savas jomas praktiķi – dizainere Baiba Prindule-Rence, pavārs Juris Latišenoks, konceptu radītājs Arvis Zēmanis un M.Pūres beķerejas vadītāja Iveta Zāģere.
Tūrisms jeb gaidām ciemiņus "Lūšu Dravā"
Vairākus gadus plānotā iecere ir realizējusies, un “Lūšu Drava” ir sākusi pieņemt apmeklētāju grupas! Šobrīd ir izstrādāta tematiskā nodarbība skolēniem, kuras laikā bērni uzzina pamatlietas par bitēm un biškopību un, galvenais, pēc tam paši izgatavo un apdarina savu medus gardumu burciņu. Vēl pie saimniecības mežā ir izveidota arī disku golfa laukums “Lūšu Taka”, kurā izmēģināt savus spēkus šobrīd arvien lielāku popularitāti gūstošajā aktīvās atpūtas nodarbē. Netālu no “Lūšu Dravas” ražotnes atrodas tūristu uzņemšanai paredzēta nojume, kurā risinās nodarbības un iespējams patverties arī lietainos laika apstākļos.
Medus – izcili veselīgas un dabisks gardums

Bišu produkti līdzinās mūsdienu uztura bagātinātājiem, turklāt piedāvā arī dažādas ārstnieciskas īpašības. Jāatceras, ka gan medus, gan putekšņi un bišu maize, lietoti pirms ēšanas, pazemina asinsspiedienu, savukārt citos gadījumos veicina tā normalizēšanos. Biškopības produkti jūtīgiem cilvēkiem var kļūt par spēcīgiem alergēniem, tāpēc lietošana jāuzsāk pakāpeniski un jāvēro organisma reakcija. Šī paša iemesla dēļ medu neiesaka dot bērniem līdz gada vecumam, tomēr pašu un neskaitāmu citu cilvēku pieredze liecina, ka medus ir labs arī mazam bērnam, ja vien lietots saprātīgās devās!
Ziedputekšņi – sastāvā vismaz 50 cilvēka organismam nepieciešamas vielas

Kas ir ziedputekšņi? Ziedputekšņi ir augu ziedu vīrišķā daļa, ko bites ievāc un izmanto par olbaltumbarību. Bites piespiežas pie auga putekšnīcas un pie spalvainā ķermeņa pielipušos putekšņus ar kājām nosukā, veidojot putekšņu nastiņas. Lai ceļā uz stropu tās neizbirtu, bites pievieno nektāru un siekalas, ar žoklīšiem saspaida kamoliņos un novieto īpašos pakaļkāju groziņos. Nastiņas svars ir vidēji 7,6 mg, un 1 kilograma ziedputekšņu ievākšanai bitēm no stropa jāizlido 45-67 tūkstošus reižu.
Darba bites mūža grafiks – saplānots pa dienām!

Vai tu zini, kas ir "medus sviešana"?

Cilvēkiem, kam ar medus darbiem darīšanu maz bijis, parasti rodas neliels izbrīns dzirdot frāzi “medus sviešana”. Vai tad kāds tiešām tur kaut ko met? Patiesībā, tieši fizikas likumi arī ir tie, kas ļauj medu dabūt laukā no kārītēm.